onsdag 9 maj 2018

Stängda bibliotek i mångkulturlandskapet

Ur TLS 27/4-2018
Först läser jag skylten på biblioteksporten. Den säger att biblioteket har öppet första tisdagen varje månad mellan 06:13 och 06:14 - lustigt tänker jag, det är alltid roligt med satir.

Men man får inte missa den redaktionella texten. I den upplyses om att Northamptonshire County Council beslutat att 21 bibliotek ska ha öppet endast en dag i veckan och att ytterligare 21 kommer att slås igen.

Satir? Nej, västerländsk kulturpolitik i "mångkulturens" tecken. Med dessa fakta i ryggen kan man ta reda på hur många icke-sekulära skolor, bibliotek och fritidsfaciliteter det öppnats, hur många "mångkulturella" initiativ som tagits och hur övriga nedskärningar ser ut. England går i täten som alltid. Vi kommer några steg bakom.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar