måndag 11 februari 2019

Måndagen som en smal dörr på glänt

Foto: Astrid Nydahl
Det har varit en helg i konvalescensens tecken. Inget att klaga på, bara dagar för återhämtning och vila. Jag ser tillbaka på kirurgklinikens rara och hjälpsamma personal. Ingen undgick mig. Läkaren som när jag vaknat ur narkosen gav goda ord på vägen. Sköterskan som sedan följde mig hela vägen ut till entréhallen där jag blev hämtad för hemfärd, hennes rara och vänliga sätt bar jag med mig. 

Jag lät både lördagen och söndagen erbjuda stunder på Landön. Söndagen var som en doft av vår, alldeles för tidigt, medan lördagen ännu hållit fast i något som bäst kan beskrivas som höst. Att sakta vandra där i det människotomma gör mig alltid så gott, jag ville inte göra slut på det.

I frysen hade jag en hjortstek som jag skar i tunna skivor för marinering i rött vin. Det blev en minnesvärd middag. Det köttet med rätt tillbehör är en fest, även om det kostat mindre än en fabriksproducerad fläskprodukt.

Måndagen öppnar jag sakta och försiktigt. Det är meningen att det ska bli en vecka av koncentrerat arbete på nya boken.
 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar