söndag 31 maj 2020

Skånsk sommaridyll

Foto: Thomas Nydahl

Vi kom ner till Ivösjön vid Ivetofta. Det är alltid uppfriskande att flanera där en stund och sedan kanske sätta sig på en bänk.

Hela äcklet framgår förstås inte av min mobil-bild. Men de som festat där föregående natt hade då sett till att lämna diverse mat- och dryckrester på platsen. Papperskorgen finns ungefär 1 meter från bänken. Varför skulle man besvära sig? Eller som de säger numera: "Vad har du med det att göra, vi lever väl i ett fritt land?!"

 

2 kommentarer:

  1. Men snälla du, det var ju rent. Trots tio papperskorgar av större modell kan man nästan vada i skräp på vår park efter sköna dagar. Det var inte så när jag flyttade in 31 år sedan. Jag är glad att parken är stängt nu eftersom man lägger om vattenrören som går under. Och går jag till våra no-go-zon an man hitta vad som helst från bilskrot till möbler. Var glad att liken var bortforslade när jag passerade där.

    Det moderna Sverige.

    SvaraRadera
  2. Ack ja Elina, allt är relativt. Ändå blir jag upprörd. Varför i hela friden göra så?

    SvaraRadera