måndag 5 oktober 2020

Fernando Pessoa dricker kaffe

tinho da Arcada

Martinho da Arcada i Lissabon. Lavering  av Thomas Nydahl 1980-tal.

 

För att mentalt överleva har jag återvänt till Fernando Pessoa (1888-1935). Inget ger mig sådan frid och eftertanke som hans Orons bok. Jag har både den senaste utgåvan på svenska, och den kompletta som utgavs på engelska härom året.

Den nya kompletta utgåvan på engelska.

Jag finner hos Pessoa både drömmen och klarsynen. Därför har jag skrivit oändligt mycket om honom både här i denna nya blogg, och i den gamla Nydahls Occident. Det är bara att skriva in hans namn i sökmotorn i respektive blogg så hittar ni alla texterna.

Det är med Fernando Pessoa jag i eftermiddag dricker mitt drömda kaffe. Och vi gör det förstås på  Martinho de Arcada, med utsikt över floden Tejo. 

3 kommentarer:

  1. Hej,
    Jag har den första svenska utgåvan av detta mästerverk. Den senaste, är det en utökad version?
    Mvh Mats B-P

    SvaraRadera
  2. Nej Mats
    Den som kom 2007 är identisk med den första utgåvan. Bara bättre inbunden med skyddsomslag.
    Däremot är den engelska utgåvan helt olik de svenska. Komplett med många andra texter och en annan kronologi.

    SvaraRadera
  3. Tack Thomas för infon! /Mats

    SvaraRadera